Ahogyan az várható volt, idén is szépen sorban bemutatta az Apple az új termékeit. Nem időrendi sorban, de kaptunk új iPhone-t (14,14max, 14pro,14promax), kaptunk új iPad (iPad 10. generáció, iPad Pro) és kaptunk új Macbook Air-t (M2 chip), Airpods (Pro2). Természetesen ezeknek valódi megjelenési dátumát előre nem lehetett tudni, de úgy gondolom az idei lista végére értünk az idei évben. Várhatóan jövőre érkeznek a Macbook Pro gépek M2 chipes változatai, valamint esetleg új kijelző terén is történhet előremozdulás.

Igazából nem is ezért készül ez a cikk, hanem arról szeretnék egy kicsit beszélni, ami minden termékbemutató előtt és utáni keletkezik az interneten – természetesen azon részén, ahol én járok, azok között az érdeklődésű emberek között, akiknek a híreit, reakcióit olvasom.
Szóval, minden év elején elindul a találgatás, és a kiszivárgott (ez is milyen hülye szó, mivel nem tudhatjuk, hogy nem maga az Apple felel azért, hogy előre lássunk néhány morzsát, hogy később az egész kenyérre vágyni kezdjünk) fotók alapján mi lehet az új iPhone-ba, Mac-be. Mindenki beleadja a vágyakozásait, hogy ilyen, olyan csip-csup funkciók keletkezzenek, javítsák meg a korábban nem működő részét, legyen nagyobb aksi, de vékonyabb ház… És még holnap reggelig sorolhatnám. Úgy gondolom, hogy az átlag embereket, akik megveszik és használják a termékeket, de nem nevezhetőek ezeknek az eszközök ”szerelmesei”-nek, nem nagyon találgatnak, nem nagyon foglalkoznak egészen addig ezzel, míg a termék meg nem jelenik, és valaki /vagy az interneten látott reklám/ alapján nem találkoznak vele.
Aztán elérkezik a nagy nap. Bemutatja az Apple az adott terméket. A bemutatójuk lenyűgöző, jól szervezett, látványos és a legfontosabb funkciókat szemlélteti. Ezért is szeretjük meg és ismerjük meg az új terméket. Különösen nagy felhajtás szokott lenni az iPhone-ok körül, hiszen ez a legjelentősebb termékcsaládja a cégnek, mind eladási számban, mind a bevétel terén (és akkor adjuk hozzá a közvetlenül iPhone-ról kezdeményezett szolgáltatások igénybevételét, mint az AppStore és Apple Music előfizetések és letöltések).
Pár nappal a bemutató után kapható a termék, amiből a nagyobb Youtube és más közösségi platformok neves képviselői (nem most szépen körbeírtam az ”influencer” szót) már kapnak automatikusan kipróbálásra – vagy valamilyen titkos kapcsolat során megkapják. Ezek a kipróbálások és saját bemutatók már nem annyira látványosak és itt indul a
“HISZTI”
Mert a termék:
- nem úgy néz ki,
- nem olyan a színe,
- nem olyan a formája,
- lassú,
- gyors,
- kerek,
- szögletes,
- nem működik rajta egy funkció,
- nincs is benne az a funkció,
- drága,
- nagy,
- kicsi…
És végeláthatatlanul megy a panaszkodás, főleg akkor, ha az Apple nem egy komplett újra tervezett készülékkel áll elő, hanem csak valami finom, leheletnyi upgrade-del. De ez így működik. Nem kell hozzá diploma, hogy észrevegyük, az Apple is egy nagy cég, aki bevételt szeretne szerezni a termékek eladásából, méghozzá úgy, hogy minél kevesebb legyen a kiadása – ha kicsi a változtatás, akkor kicsi a kiadás növekedése viszont ugyanolyan nagy maradhat a bevétel oldal. Ez most különösen igaz, hiszen mindenhol azt látjuk, hogy visszaesés van a termelésben, ezáltal hiány alakul ki különböző alkatrészekből és az ára a meglévő kis kinálat miatt felmegy.
Egy szónak is száz a vége, most éppen az iPad-en vannak kiakadva az emberek.

Valóban, az új iPad 10. generációja nem hozott sok újdonságot:
- Teljesen új külső
- 10,9 kijelző minőségileg jobb
- új hátsó kamera
- Előlapi kamera új helyen
- USB-C csatlakozó
- Wifi 6 támogatás
- Bluetooth 5.2 támogatás
- A14 chip
Vagy mégis?
Valóban, az új iPad Pro nem hozott újdonságot:
- M2 chip
- Wifi 6E
- Bluetooth 5.3
Na jó, ez a lista valóban semmi külső változást nem eredményezett, de legalább minden képességében gyorsabb lett a készülék. Akinek korábbi volt annak nem érdemes cserélni, de akinek 2-vel ezelőtti vagy éppen egyáltalán nem volt, sokkal jobb lesz ezekkel a belső hardverváltozásokkal élnie.
Korábban is így volt, hogy mindig a rákövetkezőt venni nem érte meg, ez a korszak lezárult, a technológiai újdonságok lassan elérik a plafont és hiperbola szerűen odasimulnak a tökéletes készülék vonalához – közelítenek hozzá a végtelenben. Ez sem feltétlen baj, hiszen az emberi tulajdonságokhoz kell alkalmazkodjanak, így várhatóan mikor elérik a tökéletes alkalmazkodást, már nincs tovább fejlesztés – gondoljon mindenki a készülékek formájára, amikor elkezdődött ez az egész mobiltelefon kaland, még mindegyik más formájú volt, ami mostanra leegyszerűsödött egy hatalmas nagy téglalap formájú kijelzőre, és ez nem gond, hiszen álló helyzetben jól a kezünkbe tudjuk venni, ilyen a kezünk formája, ehhez kellett alkalmazkodjon a készülék.
Ezért én nagy örömmel használom tovább a saját pénzemen vásárolt iPad 9. generációs készülékemet – hozzá vásárolt Pencil, Smart keyboard-al, egy ESR tokban és egy Logitech MX Anywhere 3 egérrel. Tiszta asztali gép élmény egy pici iPad-ben.





Ennyi. 🙂